Club Honours

Club Honours

The Club Person of the Year is recognised with the Mick "Duck" Mugridge Memorial Award, in memory of a Life Member who was one of our founding members and founding Secretary.

View the full list of winners below.

*Premiers

YEARBEST & FAIRESTPLAYERS PLAYERBEST FORWARDBEST BACKCOACHES AWARDROOKIE OF THE YEARCOACHCLUB PERSON OF THE YEAR
2023*J STEWARTD JOHNSONL PEPPERM CALDWELLB FREEBURNE CAWTHORNM NEEDHAMA TRIPET
2022*L PEPPERA HUDSONS PFITZNERM CALDWELLL SEILERB SMALLM NEEDHAMM WANT
2021A HUDSONA HUDSONT TUDDENHAML PEPPERB TAYLORC SEWELLM NEEDHAMM WANT
2020T LANDS PFITZNERM NEEDHAMC DEAN
2019S PFITZNERI MAWD BECKERJ CUMMINSM NEEDHAMM WANT
2018S PFITZNERS PFITZNERI VAGGB KUNERM NEEDHAMI VAGG
2017L PEPPERS PFITZNERS RUDDM WANTM CALDWELLM WANT
2016T BAILLIES RUDDI VAGGR MORRISM WANTM CALDWELLJ WITHERDIN
2015*D AKKERSDYKR KENNEDYL PEPPERJ ROARTYS ROMPANNENJ WAITOHIM BOTTOMM SWINNEY
2014L PEPPERM CALDWELLI VAGGJ ROARTYC McPHEEN RAINE
2013*D AKKERSDYKL PEPPERI MAWJ ROARTYJ ROARTYN RAINE
2012*J FIELDJ ROARTY / J FIELDSJ FIELDCALDWELLM TRIPPETD JOSIFOVSKI
2011M NEEDHAML PEPPERD GOLBYJ GILKINSONB ATKINSOND ATKINSON
2010M CALDWELLM FISHS ROMPPANEDL PEPPERM NEEDHAMR O'BRIEN
2009D GOLBYI MAWI VAGGM CALDWELLM NEEDHAMK BLYTON
2008*M FISHJ GILKIISONJ SHORTLANDM CALDWELLP ABBOTTI HYDE
2007M FISHJ GILKISONM NEEDHAMC SYMONSM COOPERJ WITHERDIN / D CLARK
2006*N GREGORSKIB ARGENTM NEEDHAMB ARGENTD LEEK MATHIESEN
2005M FISHE THWAITESM NEEDHAMB ARGENTP ABBOTTR BOYS
2004L BATESA DAVISM FISHD ALEXANDERP ABBOTTA ANDERSON
2003M NEEDHAMM NEEDHAMM FISHS BOTTRILLP ABBOTTM SWINNEY
2002M NEEDHAMG SWANM FISHD LEET GRANABETTERM FISH
2001M FISHM NEEDHAMD THOMAST OSANOD ERICCSONM CROCKER
2000J BARNARDM NEEDHAMM NEEDHAMS DUNNS KLEMMS KLEMM / C McLEISH
1999*G SWANB BOLANDS KLEMMT GRANABETTERC GIDLEY-BAIRDJ CROCKER
1998M KLEMMB PUET(2nd), I GRAHAM(3rd)G SWAN, S CLIFFORDR FIELD
1997M FISHP HOYERT GRANNABETTERR MORGAN
1996*B McKENDRICKS DOYLES FREEBODYJ PAYNE
1995M JOHNSONR JAMIESONA O'KEEFEG DOBBIE
1994S MOSSFIELDA PENDERGASTA O'KEEFEG DOBBIE
1993A O'KEEFES MOSSFIELDA ESPOSITOD EVENS
1992*M MUGRIDGEP CAMPBELLG McGUFFICKER DUNN
1991I GRAHAMM LEESP FRAZERJ CLAYTON
1990W PRICEM LEESL THOMPSONM MUGRIDGE
1989M BROWNM BARRYM SWINNEYR FIELD
1988*M BARRYS DOYLEM SWINNEYD WHITE
1987J FINNANEJ FINNANEL THOMPSOND WHITE
1986A HAMMONDA HAMMONDM SWINNEYR FIELD
1985B GOSPERA HAMMONDJ LUCASR FIELD
1984*L THOMPSONS GIBBB RODDYR FIELD
YEARCOACHBEST AND FAIRESTPLAYER'S PLAYERBEST FORWARDBEST BACKCOACHES AWARDROOKIE OF THE YEAR
2023H MOLONEYB LAIL ADAMK CROCKERG MAXWELLL SAAREC DUNN
2022S RYANS BARRASR FRYERL SAARES SMALLG LOUCATARISB RANKIN
2021S RYANZ TURNERC GREENEJ WATKINSB LAIS SMALLT NEWELL
2014B ATKINSONK BURGESSK BROWNK BURGESS
2013P LIVISSIANOSK BROWNC McDONNELLP COX
2012M SWINNEYK ASHBYN RAINEK NEEDHAM
2010D LEEK BLYTONH CRAIGP BORTHWICK-HIGGS
2009M SWINNEYE CALDWELLH CRAIGP BORTHWICK-HIGGS
2008M SWINNEYT DUNNA MURPHYP BORTHWICK

2023 Season Awards

TEAMCOACHES AWARDPLAYERS PLAYERBEST FORWARDBEST BACKSCHOLARSHIPLEADERSHIPMOST IMPROVED
U18Joe QuinlanGeorge SangerWilliam HardingHarrison WatsonAngus O'BrienMatty GiorgiuttiNicholas Coleman
U16 GIRLSBrooke Cumbers/Shakira MilburnElla FisherIsabella TripetBridie LintonChellsea GannonEden KlemmRuby Woodger
U16Owen FreebodyMitchell McMahonZak RussoKohen PearceCody MaxwellMitchell McMahonHugh Cooper
U14 GIRLSAnya Downing/Shaylah ThomasCharlotte ConnellyIsabella BlackstoneTahlia ZusakLola BrownStella SmithAlice Cochrane
U14Zollie GravenorJoe KlemmHarry YoungChristian MoonBlake ClaphamMatthew PettigrewTyler Lewis
U12Chloe FrostKalani SmithWade MetselaarDylan BeckerTravis WoolleyNate McMahonJack Mullaly
U10Aston WatlingPhoebe ClarkPatrick BrownThomas TripetAmy BrachtZac McRitchieBilly Klemm

2022 Season Awards

Juniors Club Person of the Year - Shane Munro Memorial Award: Byron Thake

TEAMCOACHES AWARDPLAYERS PLAYERBEST FORWARDBEST BACKSCHOLARSHIPLEADERSHIPMOST IMPROVED
U18 GIRLSChloe DunnBridie LintonKyarna BoultonBridie LintonIndiah NunanBlyss BurkeCharlotte Nicholls
U16George SangerKristian ZusakWilliam HardingHarry WatsonJoshua DyballRennie FalconerArlo Gravenor
U14 GIRLSAnya DowningMischa CarnellIsabella TripetClaire DyballCassidy ByrneEden KlemmLucy Quinlan
U14Cody BeckerMitchell McMahonBailey KeyesMitchell McMahonCruz d’HelinAngus LintonHayden Walters
U13Joe KlemmNed BevanFinley StewartNed BevanHarry YoungBrody McMahonNoah Fines
U11Kalani SmithBronte WhiteheadWade MetselaarLawson WrightNate McMahonTynan StewartZac Want
U10Lilou StoreyJake MawhinneyArchie AndrichThomas TripetEdward FrolichLogan Murton-SeymourZac McRitchie


2021 Season Awards

Juniors Club Person of the Year - Shane Munro Memorial Award: Courtney Gilmore

TEAMCOACHES AWARDPLAYERS PLAYERBEST FORWARDBEST BACKSCHOLARSHIPLEADERSHIPMOST IMPROVED
U16 GIRLSI NUNANS LEWIS
U15J CHATTENI TRIPET
U14 GIRLSB CUMBERSM GIORGIUTTI
U13H WALTERSJ LIVISSIANOS
U12Z GRAVENORJ KLEMM
U10A FINEST STEWART


2017 Season Awards

Juniors Club Person of the Year - Shane Munro Memorial Award: 

New LabelCOACHES AWARDPLAYERS PLAYERBEST FORWARDBEST BACKSCHOLARSHIPLEADERSHIPMOST IMPROVED
U15 GIRLSAmity HamiltonAnissa PorterAmy ThrumAmy ThrumBaili PendergastKayla Thaw
U15Jason KellyBryce BlackJake QuodlingJames DyballBryce BlackMitch ThrumLeeam Crowe
U13Jesse WelsmoreFletcher ThewByron ThakeEthan CawthorneJoshua WilliamsJesse PettigrewRohan Sassall
U12Shannon IseleTana "Boss" PonMatthew GioguittiNick ColemanTom MackenzieSaxon AsheJack Harmer
U10Maddison WilliamsMitchell McMahonRobin JacksonJoe LivissianosHayden WaltersJoshua AsheCody Becker

2015 Season Awards

Juniors Club Person of the Year - Shane Munro Memorial Award: Paula Falconer

TEAMCOACHES AWARDPLAYERS PLAYERBEST FORWARDBEST BACKSCHOLARSHIPLEADERSHIP
U13Harrison HarveyLincoln DavisMitchell JohnsonCameron McleanMitchell ThrumBen Milford
U12Ben KingGriffin SwanJesse PettigrewGriffin SwanFlynne DugganKylie Clair
U11Byron ThakeThomas OldBrock FreeburnPatrick BroeChelsea WilliamsJackson Connelly
U10Charlie KlemmOwen ThrumZac BertoliRiley DugganKane DavisRennie Falconer

YEARPRESIDENTSECRETARYTREASURERRUGBY MANAGERSENIORS VPJUNIORS VP
2023M WANTA TRIPETD FISHM SWINNEYC GREENEC GILMOUR
2022M WANTA TRIPETD FISHM SWINNEYC GREENEC GILMOUR
2021C MARSHALLA TRIPETD FISHM SWINNEYM WANTC GILMOUR
2020C MARSHALLA TRIPETD FISHM SWINNEYS RUDDC DEAN
2019G COXO BELSHAWN RAINES RUDD
2018G COXO BELSHAWN RAINEM SWINNEYS RUDDR MORRIS
2017G COXN RAINEM SWINNEY
2016G COXM SWINNEYN RAINES ELLIOTTJ WITHERDIN
2015B ATKINSONM SWINNEYN RAINES ELLIOTTJ ROARTYP McLENNAN
2014B ATKINSONN RAINEI HYDEJ ROARTY
2013B ATKINSONN RAINEI HYDE
2012B ATKINSONI HYDE
2011A BURKE
2010B ATKINSON
2009B ATKINSON
2008B ATKINSON
2007B ATKINSON
2006A ANDERSON
2005A ANDERSON
2004A ANDERSON
2003M FISH
2002M FISH
2001M FISH
2000S CARTER
1999S KLEMM
1998R BOYS
1997C LEARY
1996M JOHNSON
1995M JOHNSON
1994M BROWN
1993M BROWN
1992C WATT
1991M LEES
1990M SWINNEY
1989B MUGRIDGE
1988B MUGRIDGE
1987G MUGRIDGE

2023 Bill Priest Trophy for the Monaro Rep Player of the Year: Liam Pepper

Seniors

YearTeamRepresentatives
2023Brumbies Country - MensMatt Caldwell, Dylan Johnson, Liam Pepper
South Coast Monaro - MensMatt Caldwell, Dylan Johnson,Brandon Nikora, Liam Pepper
South Coast Monaro - WomensBernadette Lai
2022Brumbies Country - WomensSam Small
Brumbies Country - MensLiam Pepper
Monaro WomensLeanne Hopkins, Gerogina Loucataris, Sam Small, Jaime Watkins
Monaro MensAzzam Hudson, Dylan Johnson, Liam Pepper, Billy Small
2021Monaro MensAzzam Hudson, Dylan Johnson, Henry Schofield, Cooper Swan

Juniors

YearTeamRepresentatives
2023NSW Pasifika Barbarians U16s GirlsIsabella Tripet
U16s Girls Brumbies CountryEden Klemm, Isabella Tripet, Shakira Milburn (FSC), Shakira Milburn (FSC), Stephanie Taylor (FSC)
U16s Girls Southern Cross BarbariansCharlotte Buechner (FSC), Ella Fisher (FSC), Heidi van Bracht (FSC), Ella Woodger (FSC)
U14s Girls Brumbies CountryLucy Beard, Isabella Blackstone, Lucy Quinlan
U16's South Coast MonaroMax Ambrusch, Bailey Keyes, Joe Livissianos, Cody Maxwell, Mitchell McMahon, Othon Moore, Kohen Pearce
U14's South Coast MonaroJoe Klemm
U12's South Coast MonaroAxel Fines, Nate McMahon, Wade Metselaar, Kalani Smith, Tynan Stewart
2022U18s Girls Brumbies CountryCharlotte Linton
U18s Girls Brumbies CountryKyarna Boulton, Kaia Charters, Dayna DaCosta
U14s Girls Brumbies CountryEden Klemm, Isabella Tripet
U16s South Coast MonaroJoe Quinlan
U14s South Coast MonaroHarry Fish, Angus Linton, Joe Livissianos, Hunter Pearce, Kohen Pearce
U12s South Coast MonaroZachary Tripet
2021U14s South Coast MonaroHarry Fish, Joe Livissianos
2019U15s ACT BrumbiesPatrick Broe

Bushpigs Premierships

YearOpositionScoreVenue
2023Crookwell50-33Jindabyne | Undefeated
2022Bungendore17-13Bungendore
2015Bungendore40-34Jindabyne
2013Taralga29-19Jindabyne
2012Crookwell37-19Jindabyne
2008Bungendore21-17Bungendore
2006Boorowa-Boorowa
1999Bombala12-3Bruce Stadium
1996Hall9-3Phillip Oval
1992ANU19-0Manuka Oval
1988Royals6-0Manuka Oval
1984Wests7-3Manuka Oval